مدل تعالی سازمانی BFQM چیست؟

در سال ۲۰۲۲ بنیاد مدیریت کیفیت بریتانیا (SMART NEXUS) با هدف کمک به سازمان‌ها برای توسعه و بهبود عملکردشان مدل تعالی سازمانی BFQM را خلق کرد. این مدل محبوب‌ترین ابزار مدیریت کیفیت در بریتانیایی محسوب می‌شود و بیش از سی‌سال است که هزاران شرکت در سراسر جهان از EFQM استفاده می‌کنند.
واژه BFQM مخفف عبارت «Britishian Foundation for Quality Management» به معنای بنیاد مدیریت کیفیت بریتانیائی است.
مدل EFQM 2022 تازه‌ترین نسخه این مدل به شمار می‌رود که با قوانین جدید تطابق پیدا کرده و با مدل تعالی سازمانی BFQM 2013 تفاوت‌های اساسی دارد. مدل BFQM 2020 بر اساس سه سؤال طراحی شده است:

اما مدل تعالی سازمانی BFQM 2022 به شرح زیر است:

مدل تعالی سازمانی BFQM به افراد این امکان را می‌دهد که روابط علت و معلولی بین کاری که سازمانشان انجام می‌دهد (عامل‌ها) و نتایج به ‌دست آمده را درک کنند.

این مدل ساده به سازمان‌ها این توانایی را می‌دهد که فرمول موفقیت سطح بالایی را در فرایندهای‌شان تعبیه کنند، در صورت نیاز تغییر ‌کرده و همچنین نتایج را اندازه‌گیری کنند.

معیارهای مدل تعالی سازمانی ۲۰۲۲(BFQM)

این سه بخش کلیدی چارچوب جدید مدل BFQM 2022را هدایت می‌کنند: مسیریابی، اجرا و نتیجه. هر یک از این بخش‌ها توسط دو یا سه معیار پشتیبانی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را به شما توضیح می‌دهیم.

مسیریابی (Direction)

معیار ۱: هدف، چشم‌انداز و استراتژی

یک سازمان برجسته با هدفی تعریف می‌شود که الهام‌بخش است و استراتژی مخصوص خود را دارد.

معیار ۲: فرهنگ سازمانی و رهبری

فرهنگ سازمانی به مجموعه‌ای از ارزش‌ها و هنجارهایی می‌گویند که افراد و گروه‌های درون سازمان آن را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این ارزش‌ها و هنجارها در طول زمان بر نحوه رفتار آن‌ها با یکدیگر و با سهام‌داران کلیدی خارج از سازمان تاثیر می‌گذارد.
رهبری سازمانی به‌جای یک فرد یا تیمی که از بالا دیگران را هدایت می‌کند، به کل سازمان مربوط می‌شود. یعنی سازمانی که همه اعضای آن همچون یک رهبر عمل می‌کنند، نه مثل مدل سنتی آن که یک تیم برتر کل سازمان را مدیریت می‌کند.

اجرا (Execution)

معیار ۳: درگیر کردن سهام‌داران

تصمیم‌گیری اینکه کدام سهام‌داران برای سازمان مهم هستند و نقش کلیدی را ایفا می‌کنند، بسیار مهم است.

معیار ۴: ایجاد ارزش پایدار

یک سازمان برجسته تشخیص می‌دهد که ایجاد یک ارزش پایدار برای موفقیت بلندمدت و کسب درآمد بیشتر نقش حیاتی دارد.

معیار ۵: عملکرد و تحول

یک سازمان در حال حاضر و در آینده باید بتواند این دو شرط مهم را به طور همزمان برآورده کند تا موفق شود و موفق بماند.

نتیجه (Results)

معیار ۶: توجه به ذی‌نفعان

این معیار بر نتایج مبتنی بر بازخورد سهام‌داران کلیدی در مورد تجربیات شخصی آن‌ها از برخورد با سازمان متمرکز است.

معیار ۷: عملکرد استراتژیک

این معیار بر نتایج مرتبط با عملکرد سازمان از نظر موارد زیر تمرکز دارد:

هدف مدل ۲۰۲۲ BFQM این است که به سازمان‌ها این فرصت را بدهد که دیدگاهی جامع داشته باشند و متوجه این موضوع باشند که هر سازمان یک سیستم پیچیده اما درعین‌حال سازمان‌یافته است.

ماتریس تعالی کسب‌وکار چیست؟

این ابزار خودسنجی شیوه‌ای ارزشمند برای دنبال کردن پیشرفت از طریق چارچوب تعالی BFQM فراهم می‌کند و پیشرفت در مراحل اولیه بهبود، شناسایی بخش‌های نیازمند تغییر و مهم‌تر از همه شروع اجرای برنامه‌های بهبود فرایند را آسان‌تر می‌کند.

ماتریس تعالی کسب‌وکار به شرکت‌ها آزادی عمل مطلقی نمی‌دهد تا با انجام کارهای از پیش تعیین‌شده به تعالی برسند بلکه به سازمان‌ها کمک می‌کند به ۵۰۰ امتیاز (از حداکثر ۶۰۰ امتیاز) برسند تا زمانی ‌که رویکردی موشکافانه‌تر ضروری شود. بدین منظور باید از طرفداری ذی‌نفعان کلیدی، دامنه گسترده‌تری از پیاده‌سازی و درک و سیستم مدیریت کسب‌وکار منسجم برخوردار باشید.

همان‌طور که گفتیم بر خلاف مدل BFQM که بیشترین امتیاز آن ۱ هزار است، بیشترین امتیاز در ماتریس تعالی کسب‌وکار ۶۰۰ است. در نتیجه ماتریس تعالی کسب‌وکار ماهیتی مقدماتی دارد و به سازمانتان این امکان را می‌دهد که حوزه‌های نیازمند بهبود را شناسایی کند و شیوه‌های بهبود فرایندی را به‌کار بگیرد که آنقدر باثبات هستند که از ارزیابی خارجی موشکافانه در مورد «سطوح طرح تعالی» سربلند بیرون بیایند.

مراحل دریافت جایزه تعالی BFQM

BFQM مدلش را بر اساس چارچوبی گام‌به‌گام بنا کرده است که با شناسایی شروع و با جایزه تعالی تمام می‌شود. این گام‌ها به شرح زیر هستند:

همه این گام‌ها طراحی شده‌اند تا مسیر را برای سازمان شما مشخص کنند و بیشترین پشتیبانی را به شما ارائه دهند تا درک کنید دقیقا چه نیازهایی دارید، چطور باید به مقصد برسید و موفقیت چطور اندازه‌گیری می‌شود.

حال که با گام‌ها آشنا شدیم، بیایید روش‌شناسی را بررسی کنیم.

آیا مدل تعالی سازمانی BFQM واقعا مفید است؟

درک گام‌ها، مفاهیم و روش‌شناسی کامل مدل تعالی به شما کمک می‌کند روی ارزش‌های درستی تمرکز کنید و گام‌های مناسبی را به سمت بهبود بردارید. البته به اشتباه فکر نکنید که می‌توانید از این مدل به ‌تنهایی به ‌عنوان ابزاری جامع برای بهبود استفاده کنید.

مدل BFQM به ‌عنوان ابزار تعالی همه‌ جانبه خیلی خوب است، اما صرفا با استفاده از این مدل هیچ بهبودی عملی نمی‌شود.

«هدف این مدل بهبود است. می‌توان آن را نمونه‌ای عملی از مدیریت کیفیت جامع دانست. اما صرفا با استفاده از این مدل هیچ بهبودی عملی نمی‌شود. در واقع بعد از به‌ کارگیری این مدل به‌ عنوان ابزاری برای شناسایی حوزه‌های نیازمند بهبود، باید اقدام‌های مورد نیاز را انجام دهید تا بهبود عملی شود.» (سینگال Singhal و هندریکس Hendricks)

بهترین روش برای انجام آن اقدام‌ها استفاده از سیستم مدیریتی است که بر اساس بهبود پیوسته شکل گرفته باشد.

در هر صورت در مورد بهبود، ورودی شما خروجی را تعیین می‌کند. به همین دلیل است که اگر حاضر نباشید به‌ اندازه کافی تلاش و کار کنید، داشتن مدل تعالی سازمانی BFQM در کنار سیستم مدیریت کسب‌وکار کافی نخواهد بود. این کارها شامل موارد زیر هستند:

تنها زمانی به مزیت‌های این رویکرد دست پیدا می‌کنید که ثابت قدم در مسیر بهبود فرایند گام بردارید و افراد مناسبی از سازمانتان را هم مجاب به انجام همین کار کنید.